Консультации / Эстетическая и пластическая хирургия

Пластика Груди

Здравствуйте, хочу зделать операцию по увеличению груди, опасно ли это или влияет как то на здоровье. Юлиана 21 год, Сиэтл, США
Могу лишь ответить словами Dr. Daniel Schultz, Director of the United States Food and Drug Administration's Center for Devices and Radiological Healthот 17 ноября 2006 года. * "FDA has reviewed an extensive amount of data [on silicone gel-filled breast implants] from clinical trials of women studied for up to four years, as well as a wealth of other information, to determine the benefits and risks of these products." * "The extensive body of scientific evidence provides reasonable assurance of the benefits and risks of these devices. This information is available in the product labeling and will enable women and their physicians to make informed decisions." От себя лично. Это наиболее быстрый и безопасный способ, совершенно не вредит и не мешает последующей лактации, кормлению и диагностике рака молочных желез.