Консультации / Онкология

карцинома слюнной железы

Здравствуйте! Этим летом наша семья пережила стресс. Моему мужу 36 лет. Ему уже 3 раза делали операцию на слюнную железу- диагноз был аденома слюнной железы(мономорфный вариант). Но этим летом был поставлен диагноз карцинома. Хочу послать вам ответы гистологии, на английском. Мне не совсем все ясно. Очень прошу вас написать мне каков ответ. Через месяц после операции , ему сделали лучевую терапию 30 дней. Хотела бы спросить, каковы его шансы на жизнь и возможно ли полное выздоровление. Буду очень благодарна за ответ.Macroscopy. 1-Labeled as RT parotid and zone I,consist of three brown tissues M:3x1.5cm and 9x8 cm.On cut section of large specimen a tumoral mass M:7x5 cm is noted. SOS=12\1 E=1% 2-Labeled as deep parotid lobe,consist of two brown tissue M:0,5 and 1,5 cm SOS=2/1 E=T 3-Labeled as ConeII andIII,consist of a gray tissue on cut section some lymph nodes are present M:6x1.5cm SOS=6/1 E=T 4-Labeled as Face mass, consist of two brown tissues M:2 and 3 cm SOS=4/1 E=50% Microscopy: Sections show tumoral tissue in all of specimens consists of proliferation of medium sized neoplastic cells arranged as lobular pattern,microcyst or sheets and having monomorphic round nuclei,inconspicious nucleoli and abundent cytoplazm. 1-Parotid mass and zone I lymph node biopsy: -Acinic cell carcinoma with invasion of neoplastic cells in vessels.Alymph node is present that is free of tumor. 2-Deep parotid mass biopsy; Involved by Acinic cell carcinoma 3-RT zone II,III lymphadenectomy: -Multiple lymph nodes without neoplastic cells and a fragment of tumor as described above. 4-Face lesion biopsy: Skeletal muscle and fibroconnective tissue with involvement by acinic cell carcinoma.
Здравствуйте. Если я правильно понял, суть в том, что карцинома (опухолевые клетки) обнаружены в ткани железы, лимфоузлах и сосудистых щелях.
нет в анализе сказано , что в лимфах опухолевые клетки не обнаружены.
я Вам перевел так, как понял из текста. Возможно, я ошибаюсь. Заключение морфологии звучит совсем не характерно для стиля написания заключения в онкологических центрах России.